ابزار آشپزخانه

تشخیص پیرکس اصل

راهنمای خرید پیرکس اصل

ظروف پیرکس فرانسه، از جمله زیباترین و محبوب‌ترین ظروف شیشه‌ای هستند. مقاومت بالای این ظروف، آن‌ها را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آشپزخانه تبدیل کرده است. ویژگی برجسته ظروف پیرکس فرانسه، مقاومت بالای آن‌ها است که آن‌ها را از سایر ظروف متمایز می‌کند. جالب است بدانید که ظروف پیرکس تقریباً ۴ تا ۶ برابر مقاوم‌تر از ظروف شیشه‌ای معمولی هستند. اما باید توجه داشت که در بازار ظروف پیرکس تقلبی نیز موجود است.

در این مقاله از وب‌سایت پاپیون گالری، به بررسی موضوع راهنمای تشخیص پیرکس اصل از تقلبی می‌پردازیم و روش‌های کاربردی برای تشخیص ظروف پیرکس اصل و باکیفیت را بیان می‌کنیم.

چگونه بفهمیم ظرف پیرکس اصل است

برای تشخیص پیرکس اصل از تقلبی، باید به عواملی مانند ضخامت، شفافیت، حک شدن برند و قیمت دقت کنید. شیشه پیرکس برای تولید انواع ظروف آشپزخانه از جمله قابلمه‌ها کاربرد دارد و می‌تواند کیفیت پخت غذا را حفظ کند. باتوجه‌به محبوبیت بالای ظروف پیرکس در بازار، برندهای تقلبی و ناشناس نیز وارد میدان شده‌اند و محصولات خود را با قیمت‌های پایین‌تری عرضه می‌کنند. درحالی‌که یکی از روش‌های شناسایی ظروف پیرکس اصل، قیمت بالاتر آن‌ها نسبت به ظروف شیشه‌ای معمولی است.

معرفی چند روش تشخیص

بیشتر اوقات، با یک نگاه دقیق می‌توان تفاوت ظروف پیرکس اصل و تقلبی را تشخیص داد و نیازی به بررسی بیشتر نیست. اما برخی تولیدکنندگان حرفه‌ای، ظروف شیشه‌ای را با مهارت بالایی می‌سازند که تشخیص آن‌ها دشوار است و به‌عنوان پیرکس اصل به فروش می‌رسند. در این شرایط چه باید کرد و چگونه می‌توان تشخیص داد؟ باید بگوییم که ترکیبات پیرکس با ترکیبات شیشه یا پیرکس تقلبی متفاوت است و این تفاوت در مواد اولیه شیمیایی، حتماً در نتیجه نهایی تأثیر دارد و در شکل ظاهری و ساختار ظرف قابل مشاهده است. در این بخش از مقاله راهنمای تشخیص پیرکس اصل از تقلبی به چندین روش تشخیص اشاره کرده‌ایم.

ظاهر ظروف

اگر به‌دقت ظروف پیرکس اصل را بررسی کنید، شاهد شفافیت، براقی و صیقلی بودن آن خواهید بود. در ظروف پیرکس تقلبی، شفافیت به‌اندازه ظروف اصل نیست و حتی کدر و مات است. همچنین سطح آن ناصاف است و اگر داخل شیشه ظروف را نگاه کنید، حباب‌ها و خطوط ریز و درشتی را مشاهده خواهید کرد.

مورد بعدی در تفاوت ظروف پیرکس اصل و تقلبی، رنگ ظروف است. ظروف پیرکس اصل بسیار صاف و بی‌رنگ است و هیچ رنگ و ناصافی ندارد. در مقابل، ظروف پیرکس تقلبی ممکن است کمی به زردی متمایل باشد یا کدر به نظر برسد. حتی برخی مواقع با تغییر زاویه دید و دقت بیشتر، رنگ ظروف تقلبی پیرکس به آبی نزدیک‌تر است.

وزن و ضخامت

یکی از روش‌های مؤثر برای تشخیص ظرف پیرکس اصل، مقایسه وزن و ضخامت آن است. پیرکس به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارد، معمولاً ضخیم و سنگین است. اما ظروف پیرکس تقلبی که از شیشه معمولی ساخته شده‌اند، سبک‌تر و کم‌مقاومت‌تر هستند. البته در میان ظروف شیشه‌ای غیر پیرکس نیز تنوع کیفیت وجود دارد و برخی دارای وزن، ضخامت و سطح صیقلی متفاوتی هستند که این موضوع می‌تواند باعث اشتباه مشتری در هنگام خرید و تشخیص ظرف پیرکس اصل از تقلبی شود.

میزان مقاومت

قطعاً می‌دانید که ظروف شیشه‌ای پیرکس دارای مقاومت بالاتری هستند و در برابر دما، فشار و حتی ضربه مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. اما ظروف پیرکس تقلبی و ظروف شیشه‌ای معمولی، مقاومت ظروف پیرکس اصل را ندارند و به‌سرعت ترک می‌خورند و می‌شکنند.

دلیل تفاوت مقاومت این ظروف، تفاوت در مواد اولیه و مراحل تولید محصولات است. اکسید بورون استفاده شده در پیرکس، ضریب انبساط حرارتی پایینی دارد و این خاصیت را به پیرکس منتقل می‌کند. در نتیجه، پیرکس در برابر شوک حرارتی مقاومت خوبی دارد و آسیبی نمی‌بیند. اما شیشه، برخلاف پیرکس، در برابر شوک حرارتی مقاومت کمتری دارد.

در شوک حرارتی، دمای بالایی به پیرکس یا شیشه اعمال می‌شود که شیشه دچار شکستگی یا ترک‌خوردگی می‌شود؛ اما لیوان پیرکس تغییری نمی‌کند. شوک حرارتی همچنین در برابر سرد و گرم شدن ناگهانی نیز کاربرد دارد که برای ظروف پیرکس تقلبی با ترکیبات مختلف متفاوت است. به این معنی که برخی ممکن است زودتر واکنش نشان داده و شکسته شوند و برخی دیگر بعد از چند ثانیه واکنش نشان دهند.

علائم تشخیص

تمام برندهای معتبر، علائم خاص خود را روی کالا و بسته‌بندی آن درج می‌کنند و علاوه‌برآن از یک‌سری علائم ثابت و جهانی نیز استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، شرکت تولیدکننده ظروف دسینی، روی محصولات و بسته‌بندی خود از برندش استفاده کرده و در کنار آن علائمی مانند مقاومت، قابلیت بازیافت یا عدم بازیافت، اصول مراقبت و… را نیز درج می‌کند. در ظروف پیرکس نیز این موضوع صدق می‌کند و علائم مشخصی روی کالا و بسته‌بندی آن درج می‌شود. حال سؤال این است که باتوجه‌به علائم روی کالا، چگونه می‌توان ظروف پیرکس اصل را تشخیص داد؟

در پاسخ باید گفت که ظروف پیرکس اصل فرانسه دارای نوشته “made in France” هستند که نشان‌دهنده اصل بودن آن‌ها است. علامت دیگر نوشته‌های “prx” و “trx” است که باید به‌صورت زیبا و تمیز نوشته شده باشند. این علائم نشان‌دهنده نشکن بودن و مقاومت بالای محصول است. همچنین، علامت شرکت سازنده نیز بسیار مهم است. توصیه می‌شود که پیرکس خود را از برندهای شناخته‌شده خریداری کنید. برندهای معتبر همواره کالاهای اصل و باکیفیت تولید کرده و نام خود را روی محصول حک می‌کنند. با خرید از این برندها، نیازی به نگرانی درباره تشخیص ظروف پیرکس اصل و تقلبی نخواهید داشت.

تفاوت قیمت

به دلیل تفاوت در مواد اولیه و مراحل ساخت ظروف پیرکس، هزینه و زمان بیشتری برای تولید پیرکس اصل صرف می‌شود که این موضوع روی قیمت نهایی تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود این ظروف با قیمت بالاتری به دست خریدار برسند. ظروف پیرکس تقلبی نیز به نسبت پیرکس اصل قیمت پایین‌تری دارند و یکی از روش‌های تشخیص پیرکس اصل از تقلبی همین تفاوت قیمت است.

البته برخی تولیدکنندگان و فروشندگان کلاهبردار، ظروف پیرکس تقلبی را با قیمت بالاتری به‌عنوان پیرکس اصل به فروش می‌رسانند. در این موارد یا باید توانایی تشخیص اصل و تقلبی بودن کالا را داشته باشید یا اگر این کار برایتان دشوار است، بهتر است اقدام به خرید از مراکز و فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین معتبر کنید. با خرید از یک محل معتبر، نگرانی از بابت کیفیت و اصالت کالا و همچنین قیمت آن نخواهید داشت.

آیا ظرف شیشه ای پیرکس در فر می‌شکند؟

ظروف پیرکس به‌عنوان یکی از سالم‌ترین و پرکاربردترین ظروف آشپزخانه شناخته شده‌اند و ظاهر شیک و زیبای آن می‌تواند دکوراسیون آشپزخانه را زیباتر نماید. همچنین، استفاده از آن برای سرو غذای سرد و گرم در موقعیت‌های مختلف، محبوبیت آن را افزایش می‌دهد و تفاوت اصلی و عمده بین ظروف پیرکس اصل و تقلبی، در همین کاربردها مشخص می‌شود.

استفاده گسترده از ظروف پیرکس اصل در آشپزی، نگه‌داری و سرو غذا، باعث افزایش دقت در انتخاب آن می‌شود. شما میتوانید به‌ راحتی از تابه پیرکس در فر، مایکروویو یا فریزر قرار بگیرند و مواد غذایی داغ یا سرد در آن‌ها ریخته شوند یا حتی روی شعله کم قرار گیرند، بدون اینکه نگران شکستن یا ترک‌خوردن آنها باشید. البته توصیه می‌شود که ظروف پیرکس را روی حرارت مستقیم، به‌خصوص حرارت بالا، قرار ندهید. در مقابل، ظروف پیرکس تقلبی، این ویژگی‌ها را ندارند. آنها قابلیت قرارگیری روی شعله مستقیم یا حتی در برابر شعله غیرمستقیم یا مایکروویو را ندارند و به‌سرعت می‌شکنند.

آیا ظرف شیشه ای پیرکس در فر می‌شکند

جمع‌بندی

ظروف پیرکس یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه هستند که مواد غذایی را سالم‌تر نگه می‌دارند، زیرا دچار تغییرات شیمیایی نمی‌شوند. اما تشخیص پیرکس اصل از تقلبی مسئله‌ای مهم است که امیدواریم پس از مطالعه این مطلب، بتوانید به‌راحتی تفاوت آنها را تشخیص داده و ظرف پیرکس اصل را تهیه کنید. همچنین، توصیه ما این است که این ظروف را از فروشگاه‌های معتبر مانند پاپیون گالری خرید کنید؛ زیرا این اقدام اطمینان و اعتماد را به مشتری برای خرید پیرکس اصل می‌دهد.

سؤالات متداول

چگونه می‌توان ظروف پیرکس اصل و تقلبی را از هم تشخیص داد؟

تشخیص پیرکس اصل از تقلبی می‌تواند باتوجه‌به عوامل مختلفی انجام شود. اصلی‌ترین نشانه‌های ظروف پیرکس اصل شامل شفافیت و براقی بیشتر، عدم وجود حباب و خطوط روی سطح و علامت‌های برند معتبر مانند “Made in France” و “PRX” یا “TRX” است. همچنین، وزن و ضخامت بیشتر این ظروف نسبت به نسخه‌های تقلبی، نشانه‌ای دیگر از اصل بودن آنها است.

چرا قیمت ظروف پیرکس اصل بالاتر از ظروف تقلبی است؟

مواد اولیه و مراحل تولید ظروف پیرکس اصل با دقت و کیفیت بالاتری انجام می‌شود که باعث افزایش هزینه‌های تولید و در نتیجه، افزایش قیمت نهایی آنها می‌شود. در مقابل، ظروف تقلبی از مواد ارزان‌تر ساخته شده‌اند و مراحل تولید ساده‌تری دارند که این امر موجب کاهش قیمت آنها می‌شود؛ بنابراین، قیمت بالاتر می‌تواند یکی از نشانه‌های اصل بودن ظروف پیرکس باشد.

چگونه می‌توان از اصل بودن ظروف پیرکس در هنگام خرید اطمینان حاصل کرد؟

بهترین راه برای اطمینان از اصل بودن ظروف پیرکس، خرید از فروشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده است. این فروشگاه‌ها معمولاً کالاهای خود را با ضمانت اصالت عرضه می‌کنند. همچنین، بررسی علائم حک‌شده روی ظروف و جعبه بسته‌بندی مانند برند، کشور سازنده و علائم مقاومت می‌تواند کمک‌کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *